Agnieszka Grotkowska
StreetBartycka 24/26
00-716Warszawa
Poland
sklep@ubetonowani.pl+48 883 979 686
quantity of pieces:0Subtotal0,00 PLN
quantity of pieces:0Subtotal0,00 PLN

Products in your basket

quantity of pieces:0Subtotal0,00 PLN
Delivery: PLN
ubetonowaniuBetonowani BlogArchitectural concrete in cities
Architectural concrete in cities

Finishing a garden, driveway, pavement or terrace is an important element of each renovation or decoration of the house surroundings, as well as public space. uBETONED offer a wide range of solutions - from sizes to colours to textures, ensuring durable, aesthetically pleasing paving that will last you for years.

Our concrete slabs are available in different sizes, structures (smooth, grooved), and colors - from white to dark graphite. We also offer a wide selection of paving blocks with and without chamfer, with straight or wavy edge.

Z brzydkich brył do dzieł sztuki

Pobudzenie gospodarcze, które miało miejsce po Zimnej Wojnie, odcisnęło piętno na wyglądzie miast z całego świata. Brakowało mieszkań, miejsc pracy, dogodnej infrastruktury. Sięgnięto więc po beton, który był tanim, a jednocześnie wytrzymałym oraz elastycznym materiałem, i tworzono z niego wszystko. Często projekty były powielane, chaotycznie rozłożone, niedopasowane do okolicznych budynków. Nieodpowiednie procesy budowlane i brak konserwacji sprawiły, że budynki szybko zaczęły wyglądać odpychająco ze swoimi licznymi spękaniami czy plamami spowodowanymi wilgocią. Przez kolejne dziesięciolecia starano się więc odchodzić od "bloków z wielkiej płyty", a ogromne osiedla przestały cieszyć się jakąkolwiek popularnością.

Aktualnie jednak wiele budynków, które są uważane za najpiękniejsze, powstają właśnie z betonu architektonicznego. To bowiem nie sam materiał, a brak koncepcji podczas planowania rozwoju miast i znikome umiejętności wykonawców i projektantów doprowadziły do porażki estetycznej w latach 80.

Przykłady udanych projektów z wykorzystaniem betonu architektonicznego można mnożyć, a jednym z nich jest budynek mieszkalny znajdujący się na warszawskiej Pradze. Jego autorzy otrzymali Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy w 2017 roku. Ten z pozoru prosty obiekt został idealnie dopasowany do okolicy, a także do pobliskiej drogi. Cała elewacja wykonana jest w nim z prefabrykowanego, barwionego na intensywny kolor betonu, a ciekawym dodatkiem jest to, że znajdują się na niej dekoracyjne żłobienia – postać syrenki czy nazwa ulicy. To wszystko pokazuje, że naprawdę nie trzeba wiele, by raz na zawsze oddemonizować beton architektoniczny w miastach.

Beton to nie tylko budynki

Beton jest nieodłącznym elementem wszystkich miast i nie należy wiązać go tylko z budynkami. Większość chodników, barierek, parkingów, schodów, podjazdów i innych niezbędnych dla infrastruktury elementów, jest tworzona właśnie z tego materiału. Dodatkowo coraz częściej projektanci sięgają po beton architektoniczny w celu zwiększenia atrakcyjności wizualnej danej okolicy. Panele betonowe pojawiają się na muzeach, szkołach, uczelniach wyższych czy szpitalach. Zabieg ten nie tylko pozwala na unowocześnienie niektórych struktur, ale również zapewnia długotrwałe powodzenie – innowacyjny beton jest niezwykle wytrzymały, a odpowiednio zamontowany może wytrzymać lata w niezmienionym stanie.

read more

How to increase the functionality of an office space thanks to architectural concrete?
Concrete interior decorations? It is possible!
Concrete worktop in the kitchen - advantages and disadvantages
Architectural concrete in cities